Prekvalifikacija u IT sektor je vruća tema poslednjih godina. Ona vam daje šansu da steknemo neka od zanimanja budućnosti, koja beleže stalan rast, kako u regionu, tako i u inostranstvu. Takođe, treba imati u vidu da IT zanimanja često mogu da se rade i od kuće (remote), i da je preduzetništvo u ovoj oblasti u velikom zamahu. Baš iz tog razloga želimo da naši čitaoci budu dobro obavešteni o mogućnostima. Nema boljeg načina da saznate više o ovom procesu, od slušanja iskustava ljudi koji su kroz njega prošli, i koji koriste stečeno znanje.
Predstavljamo vam intervju sa polaznikom jedne od privatnih škola za prekvalifikaciju, kome je ovaj proces pomogao da zasnuje radni odnos i uspešnu karijeru u IT sektoru.

Teška odluka
Koje je bilo vaše zanimanje pre nego što ste se prekvalifikovali u IT sektor, i koje su bili vaši primarni motivi za odabir karijere (pre prekvalifikacije)?
Nisam imao zanimanje, ali težio sam ka profesionalnom gejmingu. Counter Strike Global Offensive, League of Legends, World of Warcraft, bio sam dovoljno dobar u svakoj od navedenih igara samo nisam imao tim sa kojim igram ni u jednoj i nisam uspeo biti primećen. Imao sam i problema sa roditeljima koji apsolutno ne veruju u takve stvari.
Zašto ste odlučili da se prekvalifikujete?
Nisam imao sredstava da sam sebi finansiram stan u kom bi bez ometanja mogao biti fokusiran na napredak, bolji računar, internet, a takođe nisam mogao ni očekivati pomoć od roditelja koji to ne podržavaju. Jedan dan razmislio o svemu i posavetovao se sa par drugara koji se time bave. Apsolutno nisam bio neko ko nema predstavu šta ga tamo čeka, do neke mere sam znao. Kao gejmer, uvek sam čačkao rešenja za različite stvari. Još kao srednjoškolac voleo sam da ubacujem raznorazne modove za igre i mnogi od njih nisu laki za podesiti, ali sam uvek na kraju postigao željeni cilj.
Prekvalifikacija u IT sektor
Kako je tekao proces prekvalifikacije, da li je bilo teško?
Obzirom da nisam ni znao šta je CV, rečeno mi je da ga pripremim i pošaljem. Pomoću Google-a sam video šta treba uraditi. Sledeća stvar bila je da napravim nalog na Gitlabu i pošaljem link svog profila. Mnogi se pitaju šta je osnova za upis nekog kursa, po meni je upravo to, čist odraz da je neko advanced user.
Da li ste upisali neki kurs? Koji kurs je u pitanju i šta je najbitnije što ste tamo naučili?
Da, upisao sam Aleph ICT i preporučio bih ga svima. Završio sam privatni fakultet za industrijski menadžment i za svoje 4 godine studija nisam se osećao kao student. Uz pomoć profesora sa FTN-a, u veoma ozbiljnoj atmosferi na kursu sam se zaista osećao kao student i osetio sam neki napredak posle svakog časa. Takođe smatram vrlo bitnim da određena osoba zaista želi da se bavi programiranjem kako bi to uspelo. U mom slučaju nisam nosio nikakvu svesku u koju bih zapisivao stvari, zainteresovanost je bila na tom nivou da zapamtim sve predložene alate, prečice i tehnologije
Šta posle?
Kako je tekao proces traženja prvog posla pošto ste se prekvalifikovali?
Posao sam počeo tražiti na polovini kursa, jer sam se smatrao sposobnim početnikom za rad kao backend developer. Hiljade i hiljade „Easy Apply“-ova sa LinkedIn-a, guglanje softverskih kompanija u svom gradu, posećivanje sajta od svake kompanije, raspitivanje čime se bave, šta im je potrebno, nisam se ustručavao da apliciram ni na mesta na kojima traže i po 3 godine iskustva, a posao sam dobio nakon završetka kursa. Naravno, kao i uvek sto se dešava, čim sam se zaposlio firme su navalile na mene.
Čime se sad bavite, i na kakvim projektima radite?
Trenutno radim u kompaniji Hyper Ether kao full-stack Node.js / Angular7 developer, radim na raznovrsnim projektima. Većinom su to projekti koji traju do 3 meseca, kao na primer aplikacija Signature-Pad koja omogućava advokatima da izvedu legalan potpis na svom smartphone-u i pošalju ga uz dokument. Takođe, sam radio na projektu „Livesport.org“ koji je razvijan skoro 3 godine, što je za jednog juniora veoma dobro.
Kako vam je prekvalifikacija u IT sektor pomogla? Da li ste zadovoljni vašim trenutnim poslom? Šta najviše, a šta najmanje volite u vezi vašeg posla?
Prezadovoljan sam. Najviše volim postavljanje projekata, uvek težim ka najnovijim tehnologijama, paketima i alatima za rad, a najmanje volim što nisam u mogućnosti da radim od kuće svaki dan. Veliki gubitak vremena je doći do posla i nakon posla doći do kuce, odvraćanje pažnje konstantno, što mene lično čini veoma manje produktivnim.
Kakve su mogućnosti za napredovanje u vašem poslu, gde vidite sebe za deset godina?
Mogućnosti su fantastične u smislu napredovanja, posebno kod juniora koji su „fast learner-i“. Za deset godina vidim sebe kao vlasnika IT kompanije. 🙂
Čega po vašem mišljenju treba da se čuvaju kadrovi koji žele da se prekvalifikuju?
Treba da se čuvaju ne odlaženja na predavanja, takođe smatram vrlo bitnim da polaznici moraju verovati profesorima sa kursa i poslušati svaki njihov savet oko zapošljavanja a pogotovo oko načina rada i pisanja koda. Možda sam i previše perfekcionista što se tiče arhitekture softvera i formatiranja koda, ali dobra stvar u tome je što sam do sada od nadređenih čuo najviše pohvala za clean code.
Koje kurseve, knjige, sajtove, i škole bi preporučili mladim ljudima koji žele da se prekvalifikuju u IT sektor?
Knjige ne bi preporučivao, pogotovo ne početnicima, jer ima gomila nepotrebnih stvari koje mogu, već zbunjenog početnika još više da zbune. Moj predlog je Aleph ICT na prvom mestu, uz kurs gomile NA-EU tutorijala sa YouTube-a kao što su kanali Angular Firestore, Programming with Mosh, W3schools za HTML i CSS, i Stackoverflow za programske jezike. Lično najviše volim da gledam Jake Archibald-a iz kompanije Google.
Prekvalifikacija u IT sektor vam ne garantuje zaposlenje, veliku platu i uspešnu karijeru. Za ovaj proces potrebno je vreme, volja i ambicija i samo dobro savladano gradivo i pragmatično razmišljanje garantuju željene rezultate. Pre nego što upišete bilo koji kurs za prekvalifikaciju, pročitajte i naš drugi članak (mini-vodič) koji se bavi ovom temom. Ako su vam je potrebna pomoć ili neke informacije, javite nam se preko live chat-a, ili email adrese kontakt@cvradionica.com. Srećno!