Da li polako gradite svoje prisustvo na najvećoj poslovnoj mreži na svetu? Ako je vaš odgovor potvrdan, članak koji objašnjava šta raditi kad vam kad vam neko pogleda LinkedIn profil, može biti od velike koristi. Profesionalci svih struka iz regiona masovno otvaraju profile na LinkedIn mreži. Ona im omogućava da pasivno traže posao i povežu se sa svojim kolegama iz drugih firmi.
LinkedIn je takođe od velike koristi HR sektoru. Trenutno, ova mreža predstavlja najveću bazu znanja, veština i iskustva. Mesto gde će HR profesionalci uz korišćenje odgovarajućih filtera, naći na desetine kandidata za otvorene pozicije koje njihova kompanija oglašava. To znači da hiljade regrutera, provode dane na mreži, tražeći kandidate. Kako ovo dobro zvuči!

Ipak, srešćete ih samo ako se bavite traženim zanimanjem, imate dosta radnog iskustva i besprekoran LinkedIn profil. Za razliku od Facebook-a, Instagram-a i sličnih društvenih mreža, LinkedIn vas redovno obaveštava o korisnicima koji su posetili vaš profil.
To su nekad regruteri, nekad kolege, a nekad i ljudi koji ubijaju dosadu na ovaj način, ne znajući da ste obavešteni o njihovoj poseti. Ko god da se zainteresovao za vašu karijeru, uvek vas progoni isto pitanje:
Šta raditi kad vam neko pogleda LinkedIn profil?
U ovom članku pokušaćemo da odgovorimo na ovo teško pitanje. Sama reakcija treba da zavisi od osoba koje vam gledaju profil i njihovih motiva. Mnogo je prihvatljivije kontaktirati osobu sa kojom imate mogućnost da ostvarite neku poslovnu vezu, nego one koji su na vaš profil došli slučajno, iz dosade, ili iz ličnih razloga. Kako je u pitanju veoma kompleksna tema, odgovor na ovo pitanje ćemo vam predstaviti sa nekoliko mogućih scenarija:
Šta raditi kad vam regruter pogleda LinkedIn profil?
Regruteri jako često pregledaju profile. Nažalost, pošto su isti poprilično izverzirani u korišćenju LinkedIn-a, znaju i kako da anonimno nađu informacije koje su im potrebne, tako da njihove posete mogu lako da vam promaknu.
Ipak, biće i situacija, kad regruteri slučajno ili namerno, ne uključe na anonimni mod. Šta raditi u ovom slučaju?
- Ako ne tražite posao – možete jednostavno da ignorišete njihovu posetu.
- Ako ne tražite posao, ali niste ni 100% zadovoljni uslovima rada na vašem radnom mestu – pogledajte profil regrutera u anonimnom modu. Saznajte gde rade, i raspitajte se o uslovima koje njihove kompanije nude. Najbolje je da kontaktirate prijatelje ili poznanike koji rade ili su radili u istoj kompaniji. Ako ne možete da nađete relevantan izvor informacija, potražite mišljenje sadašnjih ili bivših radnika na internetu. Za ovo možete koristiti sajtove kao što su Glassdoor, ili Indeed, za internacionalne kompanije i strane angažmane, ili Ogledalo firme za domaće firme i strana predstavništva u regionu. Stručni internet forumi takođe mogu biti od velike koristi. Pogledajte i njihove stare konkurse za kadrove iz vaše struke, možete ih naći na LinkedIn-u ili InfoStud-u. Ako kompanija nudi dobre uslove kadrovima iz vaše struke i ako zadovoljavate sve uslove konkursa koje kompanija objavljuje, nema razloga da ne kontaktirate regrutera koji je pogledao vaš profil.
- Ako aktivno tražite posao – obavezno kontaktirajte regrutera, nemate šta da izgubite. Tim bolje ako kompanija za koju radi ima otvorenu poziciju za koju zadovoljavate sve uslove.
- Ako regruter radi za HR agenciju – Veliki broj kompanija outsource-uju proces regrutacije. Regruteri iz HR agencija često pregledaju profile potencijalnih kandidata. Dobra stvar kod agencijskih regurtera, je ta što oni često traže kadrove za veći broj klijenata, pa su tako veće šanse da ćete zadovoljiti uslove nekog konkursa. Ipak, sama činjenica da vas nisu kontaktirali, već samo pogledali vaš profil dosta govori. Dobro pogledajte vaš profil. Razmislite da li postoji neka informacija koju ste izostavili, koja možda zanima regrutere iz HR agencija, koji traže kadrove za velike i uspešne kompanije (preduzetnici i mala i srednja preduzeća retko outsource-ju proces regrutacije). Kontaktirajte ih porukom na LinkedIn platformi, u kojoj možete suptilno da pomenete BITNU informaciju, koju ste izostavili u vašem profilu.
Šta raditi kad vam direktor ili visoko pozicionirani menadžer neke kompanije pogleda profil?
U manjim kompanijama, direktori menadžeri raznih profila često sami regrutuju nove radnike. Takođe postoji mogućnost da su u potrazi za pouzdanom osobom kojoj mogu da outsource-uju deo posla. Ovakve ponude ne treba propustiti, tako da možete slobodno da kontaktirate osobu koja vam je posetila profil sa kulturnom i odmerenom porukom.
Moguće da će vam u ovom slučaju dobre komunikacijske veštine ostvariti dodatni posao, zato kad kontaktirate visoko-pozicionirane korisnike LinkedIn mreže budite uljudni, prijatni, nenametljivi i trudite se da što bolje predstavite svoje veštine.
Šta raditi kad vam nove kolege pogledaju LinkedIn profil?
Skoro ste promenili posao. Zaposlili ste se u većoj kompaniji i upoznali se sa velikim brojem novih ljudi. Odjednom u vašim LinkedIn notifikacijama se pojavi poznato ime. Niste sigurni odakle znate tu osobu, sve dok ne pogledate njen profil i saznate da radite u istoj kompaniji. Ako ste osobu tek upoznali, najverovatnije da je vaš profil pogledala iz čiste znatiželje, zato nemojte pokušati da ostvarite kontakt preko mreže. Takođe nemojte nove kolege direktno pitati zašto i da li vam gledaju LinkedIn profil. Sačekajte da se malo bolje upoznate.
Ako ste se tek zaposlili u kompaniji i želite da bolje upoznate ljude sa kojima radite, preporučujemo vam da za pregledanje njihovih profila koristite anonimni mod.
Šta raditi kad vam šef pogleda LinkedIn profil?
Kakav god odnos da imate sa vašim šefom, pojava njegovog/njenog imena u LinkedIn notifikacijama ne treba da vas uzbuni.
- Ako vam bivši šef pogleda profil – Ovo je jedina situaciju u kojoj bi mogli ostvariti neki kontakt. Moguće da vaša bivša kompanija nije našla pravu zamenu za vas i da nisu zadovoljni novim rešenjima. Naravno moguće je i da vašeg bivšeg šefa jednostavno zanima kako ste se snašli, posle raskida radnog odnosa. (svaka sličnost sa ljudima koji listaju profile bivših partnera je slučajna) J .
- Ako vam sadašnji šef pogleda profil – U ovom slučaju nikako ne treba da inicirate bilo kakav kontakt na mreži. Pravite se da se ništa nije dogodilo.
- Ako vam šef pogleda profil na kom piše da tražite novi posao – Isto kao u prethodnom slučaju, najbolje je izbegavate bilo kakvu komunikaciju o ovoj temi. Ako vas šef pita zašto ste na LinkedIn profilu naveli da tražite novi posao, recite da vam je taj natpisao ostao od vremena kad ste bili nezaposleni, ili (ako ste dugo vremena proveli u kompaniji), da je natpis čisto formalne prirode, i da bi uvek pre prihvatili unapređenje, nego bolje uslove bilo koje druge kompanije.
- Ako vam profil pogleda vlasnik, direktor kompanije ili član borda direktora – Ovo su dobre vesti. Moguće da neko razmišlja o vašem unapređenju ili premeštaju na višu poziciju. Takođe, moguće da je velika zverka na vaš profil kliknula slučajno u potrazi za nekim drugim radnikom. U svakom slučaju, ostanite smireni i ne pominjite ovo kolegama i šefovima.
Kako kontaktirati osobu koja vam je pogledala LinkedIn profil?
Za ovu svrhu koristite isključivo LinkedIn. Ova mreža vam dozvoljava da kontaktirate vaše veze i veze vaših prijatelja. Nažalost, za razliku od Facebook-a i sličnih društvenim mreža, da bi kontaktirali bilo kog LinkedIn korisnika morate da odaberete jedan od plaćenih paketa koju uključuje LinkedIn InMail.
Zato, ako želite da kontaktirate osobu sa kojom nemate nikakve poveznice, moraćete prvo da je dodate kao svoju vezu. Ovo su neki od primera poruka sa kojima možete odgovoriti na ove notifikacije:
Kad vam profil pogleda regruter, menadžer ili direktor iz respektabilne kompanije
Ne zaboravite da pre slanja poruke pronađete što više informacija o poslovanju i uslovima rada u ovoj kompaniji i izdvojite sve moguće poveznice.
Srpski:
Poštovani,
Drago mi je ste se zainteresovali za moj rad i tok moje karijere. Primetio da Super kompanija d.o.o., u poslednje vreme, ostvaruje izvanredan napredak u razvoju aplikacija za mobilne telefone. Kao stručnjak u ovoj oblasti, mislim da bi bilo korisno za obe strane da se povežemo i ostvarimo neku vrstu saradnje.
Srdačan pozdrav
Engleski:
Hello … ,
I am honored that you are showing interest in my work. I noticed that Super Company d.o.o., is achieving remarkable progress in mobile app development. As an expert in this field, I think that our cooperation would bring incredible benefits for both sides.
Best regards
Kad vam profil pogleda regruter, menadžer ili direktor kompanije u kojoj ste konkurisali
Srpski:
Poštovani,
Drago mi je da sam se povezao sa vama na LinkedIn mreži.
Primetio sam da radite na poziciji HR menadžera u Super Kompaniji d.o.o. Nedavno sam aplicirao za poziciju Mobile app developera, i voleo bih da saznam više o procesu regrutacije. Po mom mišljenju Super kompanija d.o.o. je tržišni lider i odlično mesto za rad, zato bih želeo da dam svoj doprinos daljem razvoju vašeg biznisa.
Srdačan pozdrav
Engleski:
Hello … ,
Glad to connect with you on LinkedIn.
I noticed that you work as a Hiring Manager in Super Company d.o.o. Recently, I have submitted my application for the position of Mobile App Developer, and I am looking forward to find out more information about the hiring process. Super Company d.o.o. is a market leader and looks like an awesome place to work, and I would be honored to give my contribution to its further development.
Best regards
Zaključak
Ne stidite se vaših reakcija, i kontakata na LinkedIn-u. Ne postoji odgovor na pitanje „šta raditi kad vam neko pogleda LinkedIn profil“. Zato ćete često morati da se vodite svojim osećajem i intuicijom. Ipak, brzoplete odluke mogu da vas koštaju odličnih prilika za razvoj karijere. Najbitnije je da dobro razmislite, i utrošite dosta vremena u internet istraživanje. Samo na taj način ćete moći da prepoznate dobru priliku za razvoj karijere, i nećete oklevati da je iskoristite.