Veliki broj tek svršenih maturanata i diplomaca, nema ni dana radnog iskustva. Pored toga u zemljama regiona, na hiljade radnika je zaposleno na crno ili preko zadruga, što im stvara velike probleme pri traženju novog posla i pri penzionisanju. Nedostatak radnog iskustva je usled velike nezaposlenosti postao hronična pojava kod mladih kadrova. Ovo je pre svega sistemski problem i mladi ljudi i nemaju mnogo izbora, osim da daju sve od sebe kako bi našli kakav-takav posao i povećali svoju cenu na tržištu rada. S obzirom na ove trendove nije čudno što nam u poslednje vreme veliki broj mlađih čitalaca postavlja pitanje: „Kako napisati CV bez radnog iskustva?“.
Baš iz tog razloga odlučili smo da sastavimo ovaj kratak vodič, kako bi pomogli mladim kadrovima, koji tek stupaju na tržište rada.
Dobro pročitajte oglas za posao
Iz oglasa za posao možete saznati veliki broj veoma korisnih stvari. Oglasi većine kompanija imaju 3 do 4 celine. Za vas su najbitnije one koje govore o zahtevima koje kandidati moraju da zadovolje, i koje definišu ulogu radnika na slobodnoj poziciji. Iz ovih redova saznaćete koje veštine poslodavci najviše cene. Potrebno je da upravo te veštine naglasite u predstavljanju vaše dosadašnje karijere. Ako nemate radno iskustvo, ovakav zadatak će biti mnogo teži, ali ne i neizvodljiv.
Podrobnije opišite vaše školovanje
CV bez radnog iskustva ne treba da bude kratak i prazan. Ovaj problem možete rešiti, tako što ćete malo podrobnije opisati vaše školovanje. Deo CV –a u kome navodite obrazovanje može da sadrži kratak opis fakultetskog ili srednjoškolskog smera koji ste završili, temu diplomskog ili maturskog rada, vannastavne aktivnosti u kojima ste učestvovali i vanserijske rezultate sa takmičenja znanja. Takođe umesto preporuke bivšeg šefa ili kolega, u CV možete dodati preporuku mentora ili profesora. Fakultetski prosek podelite samo ako je iznad 9.
Volontiranje i praksa
Većina stručnih srednjih škola i fakulteta organizuje praktičnu nastavu za svoje učenike i studente. Praksa se često obavlja u privatnim firmama, javnim preduzećima i državnim institucijama. Relevantnu srednjoškolsku i fakultetsku praksu uvek možete navesti kao radno iskustvo, ali morate jasno naznačiti kakva vrsta angažmana je u pitanju. Pored naznake da je u pitanju praksa, opis poslova koje ste obavljali ne treba da se razlikuje od navođenja regularnog radnog iskustva. To znači da treba da izlistate vaša zaduženja, i eventualno u jednoj ili dve rečenice navedete kako je praksa unapredila vašu karijeru.
Volonterska iskustva su veoma korisna za razvoj karijere. Ona vam takođe mogu pomoći da brže pronađete posao, tako što će dopuniti vaš CV i zameniti radno iskustvo. Svako od nas zna osobu koja mesecima, ili godinama volontira ne bi li dobila posao u svojoj struci. Volonteri u privatnim i državnim ustanovama rade iste poslove kao i plaćeni radnici, i ako je za neku utehu, njihovo iskustvo poslodavci na konkursu često vrednuju jednako kao i iskustvo regularno zaposlenih kadrova.
Akademski projekti
Na studijama često imamo priliku da učestvujemo u različitim projektima. Ova vrsta iskustva je veoma cenjena na konkursima za posao i zato u CV-u definitivno treba da navedete svaki relevantan akademski projekat na kome ste učestvovali. Ako ste učestvovali u realizaciji više projekata, bilo bi dobro da formirate posebnu sekciju u kojoj ćete vaš rad podrobno opisati. Tu navedite spisak zaduženja na svakom projektu i posebno istaknite projekte koji su dobili akademske nagrade ili priznanja. U u ovu sekciju možete dodati i projekte koji nisu organizovani od strane fakulteta.
Hobiji i interesovanja
Postoji veliki broj poslova za koje nije potrebno prethodno iskustvo. Ipak, CV bez radnog iskustva deluje prazno i amaterski. Zato ga treba popuniti drugim informacijama. Dodavanje hobija i interesovanja u CV nije preporučljivo ako za to nema preke potrebe. Čak i kad se odlučite na ovaj korak, gledajte da odaberete hobije i interesovanja koja su relevantna za poziciju na koju konkurišete.
Studentske organizacije i NVO
U većini zemalja istočne Evrope postoji jak NGO sektor. Rad u nevladinim organizacijama vam može doneti novac, korisna poznanstva i relevantno radno iskustvo. Veliki broj nevladinih organizacija jasno definiše pozicije volontera. Zaduženja iz vašeg volonterskog ugovora možete iskoristi tokom pisanja CV-a. Pored toga, možete dodati i linkove koji vode ka preporukama koje ste dobili od predsednika organizacije i stranih partnera.
Rad u studentskim organizacijama, takođe može predstavljati relevantnu zamenu za radno iskustvo. Ove organizacije takođe imaju jasno definisane pozicije i organizuju projekte u saradnji sa domaćim i stranim fakultetima i univerzitetima. Preporuka sa uspešnog studentskog projekta, može drastično da poveća vaše šanse na konkursu.
Kako motivaciono pismo može da dopuni CV bez radnog iskustva
Dobro motivaciono pismo može da vas pogura ka drugom krugu selekcije, čak iako nemate relevantnog radnog iskustva. Poslodavci cene strast, želju i ambiciju, a format motivacionog pisma vam dozvoljava da se raspišete i do tančina objasnite zašto ste upravo vi najbolji kandidat. Takođe u njemu možete navesti relevantne razloge za nedostatak radnog iskustva i prednosti koje će poslodavac dobiti ako odluči da vas angažuje.
Nadam se da smo sa ovim kratkim vodičem odgovorili na pitanje „Kako napisati CV bez radnog iskustva ?“ Ako imate bilo kakvih nedoumica ili vam treba pomoć u pisanju CV -a, javite nam se preko mail adrese: kontakt@cvradionica.com .
Fotografija Students of The Millennium University College je uslikana od strane Wikipedia korisnika Bites85 i zaštićena je Share Alike 4.0 International Creative Commons licencom.