Nijedan poslodavac vam neće zameriti ako mu pošaljete CV sa belom pozadinom, regularnim proredom i fontom. Ipak, činjenica je da CV –jevi u koje je uloženo više truda, bolje prolaze na konkursima za posao. Dizajn CV –a je posebno važan za pozicije na kojima vaša kreativnost dolazi do izražaja. CV grafičkog ili web dizajnera, treba da predstavi veštine kandidata. Treba imati u vidu i da određeni templejti, boje i fontovi, vaš CV čine čitljivijim i da su zato veoma važan deo samog dokumenta. Ne postoji jedinstven odgovor na pitanje „Kako dizajnirati CV ?“. Ipak, u ovom članku ćemo vam predstaviti neke osnovne smernice koje će vam pomoći da kreirate lep i jedinstven CV dizajn.

Koji softver koristiti za dizajniranje CV-a?
Na raspolaganju imate veliki broj softvera, od najskupljih kao što je Photoshop, do besplatnih open-source rešenja kao što su GIMP i Inkscape. Ovo su neki od programa koji vam mogu pomoći pri dizajniranju CV-a:
- MS Word – CV napravljen u Word-u ne mora da bude dosadan i jednostavan. Word nudi veoma veliki broj opcija za obradu fotografija, teksta i text box –ova.
- Adobe Photoshop – Ovaj program vam omogućava da kreirate napredniji CV dizajn, korišćenjem opcija kao što su: senčenje, pomeranje ilustracija i blokova teksta, align, menjanje boja, dodavanje i obrada ikonica itd.
- Adobe Illustrator – Illustrator je koristan za kandidate koji žele u svoj CV da dodaju ikonice i vektorske grafike koje su sami nacrtali.
- GIMP – je program sličan Photoshop-u. U pitanju je open-source program, što znači da ga možete koristiti potpuno besplatno.
- Inkscape – je open-source zamena za Adobe-Illustrator.
- Piktochart – je online aplikacija za kreiranje infografika. Ovaj program je lak za korišćenje i može da posluži za kreiranje jednostavnijih CV –jeva.
Ostali alati i sajtovi koji vam mogu biti od pomoći:
- Free PIK- najveća baza besplatnih vektorskih grafika.
- Adobe Kuler – aplikacija za odabir boja i kreiranje kolor šema za vaš CV.
- Google Fonts i DaFont –najveće baza besplatnih fontova na internetu.
Koji font koristiti za CV?
Izbor fonta je jedan od najosnovnijih činilaca dobrog CV dizajna. Optimalan izbor fonta će učiniti da vaša radna biografija izgleda lepše i profesionalnije. Od fonta u mnogome zavisi i čitljivost dokumenta, koja je jedna od njegovih najvažnijih odlika. Font koji koristite mora da bude pregledan i čitljiv, kako na ekranu, tako i na papiru.
Ne postoji jedinstven odgovor na pitanje, koji font koristiti za CV. Ipak, trudite se da koristite tradicionalnije i ozbiljnija rešenja. Izbegavajte Comic Sans, i fontove koji odudaraju od celokupnog dizajna dokumenta. Znači, ako ste odlučili da vaš CV bude tradicionalan, jednostavan i pregledan, nemojte u njemu koristiti rukopisne i zahtevne display fontove. Ovo su neka od rešenja koja možete izabrati:

Tekst u CV-u možete dodatno stilizovati opcijama kao što su: bold, underline, italic itd. Boldujte važnije delove teksta, kao što su pozicije ili kompanije u kojima ste radili. Za naslove sekcija možete koristiti i neki display font. Ipak, zbog preglednosti i svedenosti samog dokumenta, nemojte koristiti više od 2 fonta po CV-u.
Kako izabrati boje?
Izbor boja je jako važan za celokupan dizajn vašeg dokumenta. Šema boja koju ćete izabrati treba da sadrži belu ili neku svetliju boju na kojoj će stajati osnovni tekst. Pored toga u CV možete dodati još jednu ili dve boje. Njih možete koristiti u zaglavlju, kao boju fonta, u pozadini ili kao boju tekst box-ova sa informacijama koje posebno želite da istaknete.
Pri odabiru boja takođe treba obratiti pažnju na psihologiju. Svaka boja izaziva određenu reakciju od posmatrača, pa iz tog razloga treba odabrati kombinaciju koja će biti prijatna oku regrutera i koja će izazvati željenu emotivnu reakciju.
Imajte na umu da se neke boje standardno koriste u određenim poslovnim nišama (npr. zelena u ekologiji, šumarstvu). Pre nego što izaberete šemu za vaš CV, posetite sajt kompanije u kojoj konkurišete i sajtove još nekoliko kompanija koje zapošljavaju ljude iz vaše struke. Tamo ćete sigurno dobiti odlične ideje za izbor boja. Ako ne znate kod boje koju ste pronašli nna internetu, do njega možete doći upotrebom jednostavnih (i besplatnih) ekstenzija za vaš browser. Ona vam omogućavaju da kliknete na bilo koji deo nekog sajta i saznate RGB ili HEX kod boje. Ovo je lista najpoznatijih color picker ekstenzija:
- ColorZilla – za Firefox;
- EyeDropper – za Google Chrome;
- DigitalColor Meter – aplikacija za Mac OS X;
Kolor šeme za CV možete kreirati na krugu boja. U tome će vam pomoći aplikacija Adobe Kuler. Postoje nekoliko standardnih načina za izbor šema koje možete da primenite:
- Analogne kolor šeme –sastavljene od boja koje se u krugu nalaze jedna pored druge;
- Triad kolor šeme – sastavljena od boja koje se nalaze na tri strane kruga;
- Split complementary – osnovna boja i dve koje se nalaze pored boje koja u krugu stoj naspram nje;
Kako dizajnirati CV sekcije?
Pošto u CV-u svaka sekcija prenosi drugu vrstu informacija, one ne moraju da budu dizajnirane na isti način. Dodavanje različiti elemenata u sekcije će CV učiniti raznovrsnijim i zanimljiviji. Ako ih pred toga dobro uklopite i iskoristite za promociju najrelevantnijih znanja, iskustava i veština, vaš CV će definitivno zapasti za oko regruterima. Neke od standardnih CV sekciju su:
- Lični podaci – treba da budu jasno vidljivi. Ovu sekciju možete staviti i na početak i na kraj dokumenta. Posebno naglasite kontakt podatke. Kako bi skratili sekciju, možete neke reči zameniti opšte poznatim ikonicama, kao što su: telefon (za kontakt telefon), koverat ili "@" (za el.poštu), LinkedIn logo (za link ka LinkedIn profilu), itd.
- Radno iskustvo – Posebno naglasite pozicije i imena firmi. Ako ste radili u poznatim i uspešnim firmama i želeli bi to posebno da istaknete, to možete uraditi dodavanje logotipa kompanije pored njenog upisa.
- Tehničke veštine – S’ obzirom da se tehničke veštine kod većine kandidata svode na korišćenje softvera i znanje programskih jezika, ova sekcija se može dopuniti logotipima programa koje koristite u svakodnevnom radu. Logotipe možete potražiti na sajtu Free Pik ili na Guglu.
- Sve ostale sekcije – svaku sekciju za koju mislite da je bitna možete istaći bojenjem pozadine. U tu svrhu pored boja možete koristiti i gradient šeme. Ako odlučite da promenite boju neke sekcije, obavezno napravite kontrast sa bojom fonta, kako bi tekst ostao čitljiv. Sekcije takođe možete senčiti, primenom „Drop shadow“ komande u Photoshop-u ili GIMP-u.
Nadamo se da smo sa ovim vodičem odgovorili na pitanja: „Kako dizajnirati CV?“, „Koji font koristiti za CV“ itd. U poslednje vreme dizajn CV –a je postao važan koliko i njegov sastav i on igra veliku ulogu u procesu selekcije i u razvoju vaše karijere. Ako imate nekih pitanja u vezi CV dizajn –a ili nekih od programa i alata koje smo naveli u ovo članku, obavezno nas kontaktirajte.