Internet nam pomaže da usavršimo svoja znanja i da ostvarimo kontakt sa poslodavcima. Ipak, moramo biti veoma pažljivi kad svetsku mrežu koristimo za pretragu poslova. Znamo svi da u regionu postoje poslodavci koji ne plaćaju svoje radnike, ponižavaju ih i vrše mobing, ali pored njih postoje i mešetari koji klasične piramidalne šeme predstavljaju kao regularne online poslove. Oni koriste visoku stopu nezaposlenosti na Balkanu i veliku popularnost koju ima rad od kuće.
Bombastične oglase za ove ’online poslove’ možete naći na velikom broju Fejsbuk grupa i stranica, a ponekad čak i na najpopularnijim sajtovima za pretragu poslova. Njih često ne postavljaju prevaranti lično i pod svojim imenom, već vrbovane žrtve koje moraju da oglašavaju ponude ove vrste, kako bi uvukli nove ljude i povratili uloženi novac. Na svu sreću, ovakve vrste oglasa i ’poslova’ nije teško prepoznati, pa smo tako sastavili ovaj mali vodič, koji će vam pomoći da napravite razliku između regularnog freelance zaposlenja i online prevare.

Šturi opisi poslova
Hodate gradom i na banderi vidite oglas:
„Osobe zainteresovane za rad od kuće neka se jave na broj telefona 064/555-123“.
Pomislite: „ko je toliko lud da se javi na ovako neprofesionalan oglas, u pitanju je prevara 100%“ i u potpunosti ste u pravu. Ipak kad neko na Fejsbuk grupi podeli oglas tipa:
„Zaradio sam 1460 evra ovog meseca baveći se internet marketingom. To možete i vi, javite mi se za detalje“
Na oglas se javi veliki broj ljudi zato što misle da navedena osoba stoji svojim imenom iza navedenih tvrdnji. Oni ne znaju da je oglas napisan od strane prevaranata koji pišu sa lažnih profila ili mučenika koji na ovaj način pokušavaju da povrate stotinak evra koje su uložili u klasičnu piramidalnu šemu.
Razmislite šta je zajedničko za ova dva oglasa? I u jednom i u drugom je sam posao veoma šturo opisan. Iz prvog smo saznali da se posao radi od kuće, a iz drugog da je u pitanju nešto što ima veze sa internet marketingom. Primetićete razliku u odnosu na oglase koje kompanije postavljaju na sajtovima kao što su Infostud ili Posao.ba. Tamo se pojedinačno navode zaduženja, uslovi i željene osobine kandidata. Kompanije troše veliki novac na regrutaciju i uvek će pokušati da što detaljnije objasne poziciju za koju traže radnika, ne bi li suzili izbor kandidata. S’ druge strane prevaranti koji razvijaju ove prevare žele da se na njihove oglase javi što više kandidata, kako bi na konto nekog fantomskog članstva ili licenciranja od njih uzeli što više novca.
Nerealni prihodi za rad od kuće
Većina mešetarskih oglasa i Fejsbuk postova navode krajnje nerealne cifre. Često obećavaju plate od nekoliko hiljada eura za minorne i lake poslove. Ovako velike sume često pravdaju napomenom da je u pitanju rad za strane kompanije.
Kad strane kompanije traže radnike sa našeg podneblja, njima je potrebna obrazovana i (nažalost) jeftina radna snaga. Tako da sigurno neće angažovati članove neke Fejsbuk grupe sa Balkana i nagraditi ih menadžerskim platama samo zato što su oni toliko prokleto kul. Pored toga nijedan ozbiljan poslodavac ne stavlja potencijalnu platu u oglas, tako da oglase koji obećavaju hiljade evra možete odmah da eliminišete.
Izbegavajte bilo kakvo plaćanje
Online posao je isti kao i svaki drugi. Da li vas je prvog dana na poslu (koji nije državni i za koji ne trebaju nikakve veze) i jedan poslodavac pitao da mu date 100, 200 ili 1 000 eura kako bi se licencirali ili dobili pristup robi koju treba da prodajete. Naravno da nije. Pravi poslodavci ne traže novac od vas, već vam ga daju kad ga zaradite.
Svaka kompanija koja od vas zahteva da nešto platite od samog starta je ništa drugo do piramidalna šema. Veliki broj ovih kompanija sebe svrstava u sektor multi-level marketinga, ali sama činjenica da zarađuju od naplate članarine (a ne od prodaje proizvoda) ih diskvalifikuje u svakom pogledu. Uzeće novac od vas prvog dana, i posle toga vas očekuje mukotrpan rad na vrbovanju novih članova kako bi povratili uloženo.
Ne plaćajte skupe obuke
Većini poslodavaca je potreban radnik sa solidnim radnim iskustvom, koji se razume u posao u određenom sektoru. Kako na Balkanu nije teško pronaći stručnjake, poslodavci nemaju potrebe da šalju svoje kandidate na skupe obuke. Čak iako vas poslodavac u nekom delu vaše karijere upiše na neki kurs ili pošalje na seminar, sigurno neće tražiti od vas da to usavršavanje platite. To jednostavno nije poslovno i svaki ’poslodavac’ koji vam ponudi obuku za posao koja košta nekoliko stotina evra, želi da vas prevari i uzme vaš novac.
U sledećem članku na ovu temu naučićemo vas kako da uz pomoć internet pretrage i sajta kompanije utvrdite da li se radi o pravom oglasu za posao. Čuvajte se lažnih oglasa i ako ste se odlučili za rad od kuće, freelance poslove tražite isključivo na proverenim platformama kao što su: Fiverr, Freelancer, Upwork i 99Design.