U ovom vodiču opisaćemo vam jednu od najpopularnijih imigrantskih destinacija. Švedska je po površini najveća zemlja Skandinavije (ako Grenland ne računamo kao deo Danske) i peta zemlja Evrope. Ipak, nepregledne šume proplanci i morska obala nisu posebno interesantni većini imigranata, koji se pretežno naseljavaju u švedskim gradovima. U prvom delu serijala tekstova o poslu i životu u Švedskoj uhvatićemo se u koštac sa birokratijom ove zemlje i opisati vam proces apliciranja za radnu i boravišnu dozvolu.
Dokumenta za građane EU
Ipak, počnimo od najvažnijeg. Kako se legalno zaposliti u Švedskoj? Najpotpunije informacija našli smo na sajtu Švedske imigracione agencije, preko koga se možete aplicirati za radnu i boravišnu dozvolu. Građani Hrvatske, Slovenije, Mađarske i ostalih zemalja EU ne moraju da konkurišu za boravišnu dozvolu ako su našli posao u Švedskoj, ako su na studijama ili ako imaju dovoljno sredstava da finansiraju svoj boravak. Posle 5 godina života u u ovoj zemlji oni mogu da apliciraju za dozvolu stalnog boravka.
Dokumenta za građane zemalja van EU
Građani Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije moraju da apliciraju za radnu dozvolu kako bi imali prvo da se zaposle u Švedskoj. Za dozvolu se može konkurisati online. Pre nego što se odluče da apliciraju za radnu dozvolu, imigranti moraju da pronađu posao u Švedskoj. Za ovu akciju mogu da koriste 3 meseca, koliko mogu da borave u zemlji bez vize. Pronalazak posla u Švedskoj nije lak zadatak. Poslodavac koji na posao prima radnika imigranta mora prvo da oglašava slobodno radno mesto u Švedskoj i u zemljama Evropske Unije u periodu od 10 dana. Nakon ovog perioda, u slučaju da poslodavac ne nađe odgovarajućeg kandidata, ima pravo da posao ponudi radniku iz zemalje izvan EU zone.
Radna dozvola
Kako bi dobili radnu dozvolu, potrebno je da…
- … Imate validan pasoš;
- … Imate ponudu za posao koji je u skladu sa švedskim zakonima o radu;
- … Posao koji za koji ste dobili ponudu obezbeđuje platu koja je veća ili jednaka minimalnoj zaradi propisanoj švedskim zakonom (16,85 eura po satu, od septembra 2016. godine);
- … Se izdržavate od plate, koja mora biti najmanje 13 000 kruna (1 332 eura) u bruto iznosu;
- … Vam poslodavac pokrije zdravstveno, socijalno i penziono osiguranje;
Korak 1 – Poslodavac vas prijavljuje u Švedskoj imigracionoj agenciji
Radnu dozvolu morate da dobijete pre nego što uđete u Švedsku. Poslodavac koji vam je ponudio posao mora da napravi prvi korak. On treba da vas prijavi Švedskoj imigracionoj agenciji i dostavi im sledeće informacije o vama:
- Ime i prezime;
- Datum rođenja;
- Državljanstvo;
- Obrazovanje;
- E mail adresu.
Korak 2 – Dobijate mail sa daljim uputstvima
Pošto vas je poslodavac prijavio dobijate mail od Švedske imigracione agencije sa uputstvima za dalji tok prijave. U najvećem broju slučajeva potrebno je da popunite formular aplikacije i aploudujete kopije stranica pasoša na kojima su vaše lične informacije. Pored toga morate da platite i taksu onlajn, za šta možete koristiti VISA ili MasterCard kartice za onlajn plaćanje.
Korak 3 – Dozvola boravka
Ako vam se odobri radna dozvola, morate da aplicirate za dozvolu boravka. Ova dozvola vam omoućava da neprestano boravite u Švedskoj tokom trajanja vašeg radnog ugovora i ona sadrži vaše lične informacije, kao i fotografiju i otiske prstiju. Za dozvolu boravka možete aplicirati pošto stignete u Švedsku.
Pošto ste se uspešno izborili sa švedskom birokratijom, u sledećem nastavku serijala tekstova „Posao U Švedskoj“ pisaćemo o najvećim švedsim gradovima i poslovnim mogućnostima koja vas tamo čekaju. Ha en bra dag!
Fotografiju Stockholm Sunset uslikao je Matt Watson i ona je zaštićena CC BY-ND 2.0 licencom.