Razlika između radnika i poslodavaca je u tome što radnici od prvog dana na poslu razmišljaju o povišici, a poslodavci je se tek ponekad sete, uglavnom kad radnicima treba povećati obim posla, odgovornost ili broj zaduženja. Baš iz tog razloga, razgovor o povišici je radnicima veoma stresan, a poslodavci na njega gledaju kao na neobavezno ćaskanje, ili ako baš nemate sreće kao na veliku uvredu i izraz nezahvalnosti.
Činjenica je da poslodavci u najvećem broju slučajeva znaju koliko i kako vi radite, kao i koliko vaš rad zapravo vredi. Ipak, oni često odluče da vas plate manje kako bi uštedeli novac koji će uložiti u razvoj svoje kompanije ili u najnoviji BMW X5 model, sa grejačima u prednjim sedištima. Samim pristankom da radite za manju platu, karijeru ste započeli sa lošije startne pozicije i moraćete da pokažete značajne rezultate kako bi vam poslodavci odobrili veću platu. Pored rezultata morate da pokažete i taktičnost i na najbolji mogući način isplanirate razgovor u kom ćete od poslodavca ili šefa tražiti veću platu.

Priprema
Vaš zahtev za povišicu treba da se oslanja na rezultate vašeg rada. Zato pre nego što počnete da planirate sam tok razgovora prikupite dokaze koji govore o vašem radnom učinku. Pokušajte da izmerite dobit koju je vaš rad doneo kompaniji i posebno obratite pažnju na specijalne projekte u kojima nisu učestvovale vaše kolege. Napravite listu vaših radnih dostignuća i naoružajte se brojkama.
Pre nego što se obratite svom šefu proverite kolike plate imaju vaše kolege u drugim firmama. Ako poznajete ljude koji rade na istoj poziciji kao vi u nekoj drugoj firmi, pitajte ih lično (iako to pomalo izlazi iz okvira pristojnosti). Informaciju o prosečnim platama za veliki broj pozicija takođe možete naći na sajtovima:
- infoplate.rs – za Srbiju;
- plata.ba – za Bosnu i Hercegovinu;
- mojaplaca.hr – za Hrvatsku.
Pre nego što priđete šefu ili poslodavcu, uvežbajte vaš nastup na glas. Tokom vežbanja budite samokritični i pokušajte da se stavite u ulogu vašeg šefa i smislite odgovore na pitanja koje bi oni mogli da postave. Takođe predstavite vaš nastup prijateljima, i poslušajte njihove ocene.
Kako izabrati pravi momenat?
Ne postoji idealan momenat za pitanje o povišici. Ipak, neki momenti su bolji od drugih. Nikako ne postavljajte ovo pitanje šefovima i poslodavcima kad su previše zauzeti, pošto vas tad mogu odbiti iz prve, samo da bi vas skinuli sa vrata. Najbolji momenat za pitanje o povišici je momenat kad vam šef saopštava da ćete morati da preuzmete dodatne poslove, pređete na novu poziciju ili ostanete prekovremeno. Dobro vreme za razgovor o povišici je i momenat kad vam šef čestita na uspešno završenom projektu, pošto je tad vaš doprinos firmi najvidljiviji.
Razgovor
Samouverenost je veoma bitna tokom razgovora o povišici. Umesto da drhtavim glasom izrecitujete nekoliko rečenica koje ste vežbali pred ogledalom, nastupite kao čovek koji zna vrednost svog rada. Budite opušteni i komunikativni i potrudite se da objasnite šefu zašto baš vi treba da dobijete povišicu. Takođe se potrudite da govor tela ne otkrije vašu nervozu. Shvatite ovaj razgovor kao kratak intervju za posao i zasenite svoje šefove.
Vaš nastup ne sme da bude preteći i ne sme da zvuči kao ultimatum ili primedba. U tom slučaju vaš šef će braniti svoj sud, a kako su šefovi često tvrdoglavi, povišicu ćete čekati do penzije. Budite kolegijalni i nikad ne pominjite plate vaši kolega. Politika u većini firmi zabranjuje zaposlenima da daju informacije o svojoj plati, pa ćete tako samo uvaliti kolege u nevolju. Takođe ne smete šefu pretiti ostavkom, niti implicirati bilo šta slično. U tom slučaju možete stvarno ostati bez posla, pošto poslodavci ne vole nelojalne radnike.
Šta ako vam ne odobre povišicu?
Šefovi i poslodavci često nude razne druge beneficije umesto povišice, uključujući i novčane bonuse i fleksibilnije radno vreme. U zavisnosti od vaše situacije možete prihvatiti neke od ovih beneficija, i odložiti razgovor o povišici za sledeći mesec. Do tad se još više potrudite na poslu i blagovremeno beležite rezultate vašeg rada. Veoma korisno pitanje u momentu kad šef odbije da vam da povišicu je: „Kako bih mogao da unapredim svoj rad ne bi li dobio povišicu u budućnosti?“. Ovo nenametljivo pitanje može vam otkriti kriterijume koje treba da zadovoljite kako bi sledeći sličan razgovor sa šefom ili poslodavcem bio uspešan.

Šta treba imati na umu:
- Prikupite podatke o vašem radu i rezultatima;
- Istražite prioritete i probleme vašeg šefa ili poslodavca i izložite im kako možete da pomognete;
- Vežbajte vaš nastup pred ogledalom i sa prijateljima;
- Nemojte se svađati i pominjati plate vaših kolega;
Primeri
Loš primer 1:
Dobar dan, … hteo bih da porazgovaramo o mojoj povišici? Kojoj povišici? Šta, niste obavešteni?
…. Teglim ovde ko mazga, ČOVEČE, ne mogu bre više… Doveo sam vam 7 klijenata koji su u vaše džepove upumpali desetine hiljada evra, a imam manju platu od Slavice koja pije na radnom mestu i Miroslava koji ceo dan lakira nokte. Dokle bre?! Ako mi odobrite povišicu, odlazim iz ovih stopa kod… i vodim sve svoje klijente sa sobom.
Loš primer 2:
Dobar dan, … Kako ste? Kako vam je žena?… deca? Hteo bih nešto vas zamolim….
Znate ja već dugo radim ovde, a i dobio sam drugo dete, a ono prvo kreće u školu, a ženu moj ujak nije hteo da prijavi, pa sad ne prima porodiljsko. Imamo i neki kredit. Nema pas za šta da nas ujede. Pa sam hteo da vas pitam… znate…. Ako bih mogao da dobijem malo veću platu. Ne mnogo, meni je ovde super, radio bih i za džabe. Ali, šta ću… Troškovi… Mislim ipak ja dugo radim ovde. Doveo sam prošle godine sedam klijenata. Šta mislite? Je l’ bi mogla da padne neka povišica? Drugari smo…
Dobar primer:
Dobar dan,… hteo bih da porazgovaramo o poslu, ako ste slobodni?
U poslednjih dve godine rada sam uspeo da dovedem 7 novih klijenata i moja zaduženja i odgovornosti su se od tada znatno povećale. Zato bih hteo da vas pitam da li postoji mogućnost da u skorije vreme dobijem povišicu, kako bih u budućnosti mogao još više da se posvetim svom poslu i uvećam dobit kompanije?