Muzika ima moć da oživi i najdosadnije trenutke. Prati nas kroz ceo život, od momenta kad teturajući do prve kafe uključimo radio i čujemo neku zaraznu melodiju, koju ćemo pevušiti ceo dan, do povratka sa posla kad nas u prevozu omađijaju zvuci harmonike Lazara Panajotovića (Južni Vetar) koji dolaze sa šoferovog tranzistora. Iako je muzika sastavni deo naših života postoje velike dileme u HR i psihološkim krugovima o tome da li nas ona čini produktivnijim.
Britanski Telegraf preneo je istraživanje kompanije Mindlab International u čijem zaključku stoji da 9 od 10 radnika daje bolje rezultate, kad tokom posla sluša muziku. Ipak, nije svaka muzika pogodna za sve vrste poslova. Muzika koja povoljno utiče na produktivnost NASA naučnika, možda neće proizvesti isti efekat na advokate, kuvare, vozače autobusa ili menadžere prodaje. Takođe ne treba zaboraviti ni muzički ukus pojedinaca.
Ukus je tema za sebe, pa tako Tereza Leijuk, profesor Univerziteta u Majamiju, koja je jedan od učesnika programa muzičke terapije, kaže da vam muzika koju volite podiže raspoloženje i čini vas produktivnijim, dok istraživači sa Fu Jen Katoličkog Univerziteta sa Tajvana tvrde da produktivnost povećavaju pesme za koje ne marite mnogo. Po njima muzika koju volite ili mrzite vam odvraća pažnju od posla.
Radnici ipak vole kad im šefovi dozvole da slušaju muziku dok rade. To im pomaže da se opuste i odlutaju mislima na neko lepše mesto, što ipak ne mora pozitivno da utiče na produktivnost. Iščitavajući desetine veoma kontradiktornih članaka, izdvojio sam nekoliko vrsta muzike koje navodno povećavaju našu produktivnost i pretvaraju nas u mašine koje ruše sve prepreke pred sobom i ne staju sa radom ni kad duboko zagaze u 8.,9. ili 10. sat.

Ambijentalna muzika za repetitivne poslove
Odmah da se izvinim za rogobatni pridev iz podnaslova, ali nisam uspeo da pronađem prikladniju našu reč. Naime, ambijentalna muzika bez teksta će vam pomoći da dostignete radnu normu, ako obavljate poslove koji ne uključuju previše razmišljanja. Ova vrsta muzike vam drži pažnju i fokus i ona treba da da konstantan ritam vašem radu. Recimo da bi vam 8 sati Gramatika definitivno pomoglo da pregurate radni dan i oduševite šefove, kako rezultatima, tako i izborom muzike.
Kako se naš čovek samo normalan i trezan opredeljuje za ovakve numere, a težak rad zahteva tešku muzičku artiljeriju, ovakvi instrumentali mogu da posluže kao dobra alternativa Gramatiku:
Allegro, vivo i vivace za poslove koji zahtevaju razmišljanje
Brze, dinamične i vesele numere navodno podstiču razmišljanje. Do ovog zaključka došli su istraživači Univerziteta u Torontu i Katoličkog univerziteta u Junšinu u Japanu u studiji „Exposure to music and cognitive performance: tests of children and adults“. Naime, ovo istraživanje je utvrdilo da odrasli i deca imaju bolje rezultate na IQ test-u, kad ga rešavaju uz vesele ritmove. Stručnjaci preporučuju različite brze i vesele muzičke žanrove, od konge do barokne muzike, a kako je ovo ipak pristrasan tekst, ja sam se odlučio za SKA i 2Tone žanr, i ovu vanvremensku numeru:
Hvala bogu pa u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj ima veliki broj SKA bendova, koji su u svoje vesele ritmove ukonponovali priče iz života ovdašnjih radnika. Domaća alternativa je novosadski bend Mamurlook:
Bas je dobar za kreativnost i samopouzdanje
Ovo je zaključak dvaju studija specijalističkih žurnala Psychology of Music i Medical Daily. Naime muzika sa jakim basom povećava vaše samopouzdanje. To je donekle tačno, što mogu i sam da posvedočim. Vožnja gradskim prevozom uz Rick Ross-a ili Jay Z-ja na slušalicama podseća na vožnju Ferarijem. Tako zamišljamo kako sečemo trake i ne žurimo na posao, već na žurku na kojoj nas čeka klimatizovan beli prostor sa velikim prozorima, skupim pićima na stolu i desetinama lepih i razigranih ljudi.
Osim samopouzdanja, muzika sa jakim basom podstiče i kreativnost. Gorepomenuto istraživanje Psychology of Music žurnala, utvrdilo je da ove vrste muzike podstiču kreativno rešavanje problema, što implicira da ih treba slušati tokom svih vrsta kreativnog rada, i naravno pre važnih sastanaka, kako bi podigli samopouzdanje i pokazali kolegama i poslovnim partnerima kakvog ste kova.
… i domaći rep ima šta da ponudi:
Pop muzika vam pomaže da radite brže
Jedan od najvažnijih zaključaka Mindlab-ovog istraživanja koje smo spomenuli u uvodnom delu je da pop muzika ubrzava vaš rad i da je odlična za poslove lektorisanja i unošenja podataka. Ipak pop je veoma širok žanr, tako da ABBA i Jennifer Lopez , sigurno neće imati isti efekat na vaš rad. Ovde se ipak treba voditi ukusom, pa smo tako odabrali pesmu Michael Jackson-a, najveće svetske pop ikone (kako su mu od mila tepali):
Kao domaću alternativu odabrali smo najveći jugoslovenski synthpop hit:
Pesme koje pevaju o radu i njihov uticaj na produktivnost
Ova vrsta muzike nije pomenuta u Mindlab-ovom ili bilo kom drugom zapadnom istraživanju. Ipak kako mi u bivšoj Jugoslaviji (i celoj istočnoj Evropi), baštinimo čitave top liste pesama koje su namenjene veličanju rada, jednostavno moramo da pomenemo neke naše produktivne hitove. Ova vrsta muzike nastala je u Sovjetskom Savezu, neposredno posle Oktobarske revolucije, a po završetku Drugog svetskog rata postaje veoma popularna u zemljama Istočnog bloka i Jugoslaviji, kao i u udaljenim socijalističkim i komunističkim državama kao što su NR Kina, Kuba i Vijetnam.
Inače na sajtu Sovmusic.com možete naći stotine sovjetskih pesama, uključujući i pesme o radu, kao što su: „Marš železničara“, „Marš naftnih radnika sa Kaspijskog mora“, „Žetvena pesma“ i „Čelični konji“ (pesma sovjetskih kolhoznika o novim traktorima).
Najpoznatija pesma iz vremena SFRJ koja veliča rad je naravno „Da nam živi, živi rad“, koja je i danas veoma popularna, što dokazuje i ova novija interpretacija grupe Horkestar i Raspevanih Skopjana:
Pored toga što smo u ovaj tekst ubacili bar deset istraživanja iz različitih delova sveta i što se psiholozi i dalje spore oko toga da li muzika povećava produktivnost, mislim da jedino vi sami možete da proverite kako određene melodije utiču na vaš rad. Sastavite vaše play liste i bodro i udarnički krenite putem novih radnih pobeda!!!
P.S. Pošaljite nam na mail (kontakt@cvradionica.com) pesme koje vas čine produktivnim i uz koje lakše pregurate radni dan. Za nekoliko meseci ćemo sastaviti još jedan sličan tekst sa vašim predlozima.
Kineski poster podeljen na stranici izdat je 1977. godine u Shanghai renmin chubanshe-u.