Sekcija posvećena radnom iskustvu je najvažniji deo CV-a. Regruteri su veoma zauzeti ljudi. Često za jedan dan obrade i po više stotina prijava. Poslovi na kojima ste radili su uglavnom prva stvar koju primete na većini dokumenata. U najvećem broju slučajeva poziv na intervju za posao, zagarantovan je samo onim kandidatima koji imaju odgovarajuće radno iskustvo. Baš iz tog razloga ovu sekciju CV-a potrebno je učiniti preglednom, konciznom i informativnom. Ovaj članak objasniće vam kako da napišete i struktuirane deo posvećen radnom iskustvu, i deo je naše Kako napisati CV serije.

Kako uobličiti deo CV-a posvećen radnom iskustvu?
Prilikom pisanja dela o radnom iskustvu nabrajajte samo poslove koji imaju veze sa pozicijom na koju konkurišete. Znači ako ste se prijavili na konkurs za radno mesto marketing menadžera, nije potrebno navoditi, vaš angažman na poziciji perača čaša u kafiću Tropico u Neumu/Sutomoru/Crkvenici, koji ste radili tokom letnjeg raspusta 2003. godine. To ne znači da treba isključiti sve prethodne poslove koji nemaju veze sa marketingom, ali bitno je da navedete samo angažmane koji su vam pomogli da ovladate znanjem i poslovnim veštinama koje se traže na konkursu. Naravno, ako imate malo radnog iskustva, navešćete i poneki posao koji nema veze sa traženom pozicijom, ali ćete se takođe pobrinuti da pronađete sponu koja će povezati ta dva zanimanja i pokazati regruterima, da ste tamo ipak naučili nešto što će vam koristiti na novom radnom mestu.
Poslove koje izaberete treba poređati hronološki (od poslednjeg ka prvom) ili po relevantnosti. Kako većina karijera ide uzlaznom putanjom, uglavnom su najskoriji angažmani, oni koji najviše znače regruterima. Ako kod vas to nije slučaj, na početak stavite angažman koji vam daje najveće šanse za prolaz.
Koje generalije navesti?
Za svaki angažman navedite:
- Puno ime pozicije koju ste obavljali;
- Vremenski period u kom ste obavljali posao na datoj poziciji (mesec/godina je najbolji format);
- Puno ime kompanije (sa imenom filijale, predstavništva, proizvodnog pogona… ako niste radili u centrali);
- Grad u kom ste obavljali posao (možete dodati i adresu, veb adresu i telefon, ali obratite pažnju na preglednost)
Ove podatke možete staviti u bold, ili prebaciti u drugi (jači) font, kako bi regruteri mogli da vide vaše celokupno radno iskustvo, čak i kad na brzinu „skroluju“ vaš CV.
Kako napisati opise poslova u CV-u?
Kod nas vlada uvreženo mišljenje da opisi poslova treba da sadrže isključivo glavna zaduženja ispisana u vidu stavki. Naravno u opis svakog angažmana dodaćete od 3-10 (oko 5 je optimalno) stavki sa zaduženjima, ali regrutere zanimaju i druge stvari vezane za posao koji ste obavljali. Bilo bi dobro da pre nego što krenete sa nabrajanjem napišete jedan kratak pasus (2-3 rečenice) u kom ćete navesti poslovne veštine kojima ste ovladali tokom datog angažmana (držite se onih koje su relevantne na trenutnom konkursu).
Takođe u te 2-3 rečenice navedite neki merljiv rezultat vašeg rada. Budite precizni i slobodno pomenite brojke, npr cenu najekskluzivnije nekretnine koju ste prodali tokom vašeg rada u agenciji. Ovde možete koristiti i čuvenu Problem-akcija-rezultat (PAR) tehniku. Ona se koristi na sledeći način:
- Navedite problem sa kojim se suočavao vaš prethodni poslodavac;
- Navedite šta ste vi preduzeli po tom pitanju;
- Navedite rezultat vaše akcije koji je ujedno i rešenje problema.
Kod nabrajanja zaduženja izaberite 5 zaduženja iz vaših prethodnih ugovora o radu, koja su najbitnija za obavljanje posla za koji konkurišete. Izabrana zaduženja u slučaju potrebe možete dodatno prilagoditi uslovima konkursa. Ako ste obavljali ista zaduženja na više različitih pozicija (ili u više kompanija) nema potreba da ih navodite dva puta.
Kako dodati preporuke?
Preporuka su veoma važne regurterima. Njih treba pomenuti i u CV-u i u motivacionom pismu. Kako se većina prijava za posao danas šalje u elektronskom obliku, skenirajte vaše preporuke i okačite ih na internet uz pomoć besplatnih cloud servisa, kao što su: OneDrive, DropBox ili Google Drive. Svaki od ovih servisa nudi mogućnost da pristup određenom folderu date posetiocima koji do njega dođu klikom na link. Dodajte link ka vašem folderu sa preporukama u CV. Za ovo možete koristiti posebnu sekciju za preporuke, ili ako vam je CV predugačak, možete podeliti link u delu koji se bavi opisom poslova. Ako se odlučite za drugu soluciju, obavezno naznačite regruterima da će klikom na link moći da pogledaju preporuku vašeg bivšeg šefa (’preporuku možete videti ovde/klikom na ovaj link…’).
Radno iskustvo u mnogome određuje dalji tok vaše karijere. Baš iz tog razloga morate biti veoma pažljivi pri pisanju ovog dela CV-a. Kandidati sa malo radnog iskustva će morati da iskoriste svoju kreativnost, kako bi premostili ovu prepreku i nametnuli se regruterima, a oni sa dugom karijerom iza sebe će morati dobro da razmisle i odaberu najrelevantnija iskustva koja naglašavaju njihovu stručnost u traženoj oblasti.
Fotografiju Typewriter uslikala je Amy Ross, i ona je zaštićena Creative Commons 2.0 Generic licencom.