Svi znamo onu priču iz tinejdžerskih filmova. Maturanti u zebnji čekaju pisma poslata sa koledža, čiji će sadržaj navodno odrediti pravac u kom će se razvijati njihova profesionalna karijera. Da li stvarno nekoliko rečenica iz college acceptance letter-a određuje razliku između kadrova koji svoju karijeru počnu i završe u cubical-u i onih koji uspeju da se popnu na vrh korporativnih i sistemskih lestvica? Naravno da ne, ali maturanti i njihovi roditelji su ipak duboko uvereni u to.
U američkoj javnosti se često diskutuje o opravdanosti visokih cena koje studenti plaćaju kako bi pohađali neke od najprestižnijih univerziteta. Veći deo stručnjaka misli da su studije i diplome Harvard-a, Yale-a, Princeton-a ili Stanford-a precenjene. Ipak javnost se slaže da ovi univerziteti nude bolje uslove za učenje i imaju kompetentnije stručnjake na svom platnom spisku. U ovom članku nećemo rešavati dileme američkih maturanata i njihovih roditelja, već čemo pokušati da vam objasnimo na koji način prestižni američki univerziteti i njihov stručni kadar mogu da vam pomognu da napredujete u svojoj karijeri.

Prošlo je dosta vremena od našeg poslednjeg članka iz „Svi moji onlajn univerziteti“ serijala. U prvom članku opisali smo MIT Open CourseWare platformu, jednu od najpopularnijih baza za besplatno učenje, osnovanom od strane Masačusetskog tehnološkog instituta. U želji da podele svoja znanja, ali i da budu konkurentni MIT-ju po društveno odgovornom poslovanju i drugi prestižni američki univerziteti nude besplatne onlajn kurseve, koji se manje ili više podudaraju sa njihov programom predavanja. U ovom članku predstavićemo vam neke od njih.
edX- Harvard i veliki broj drugih univerziteta
edX je ogroman obrazovni projekat osnovan od strane zaposlenih na Harvardu i MIT-ju. Vremenom je ovaj sajt dopunjavan kursevina velikog broja visokoškolskih institucija iz SAD-a i sveta i trenutno predstavlja jedan od najvećih baza besplatnih onlajn kurseva. Za razliku od Coursera-e i Udacity-a, učenje na edX je potpuno besplatno.
Trenutno na edX možete slušati kurseve sa Univerziteta Harvard, kao i velikog broja drugih američkih univerziteta, uključujući: MIT, Berkley, Bostonski Univerzitet itd. Sistem od vas zahteva da se ulogujete (moguće je ulogovati se preko Fejsbuka). Kod najvećeg dela verifikovanih kurseva postoji mogućnost da po uspešnom završetku dobijete sertifikat, koji košta 90 dolara i koji možete upisati u vaš CV. Ubiranje novca od sertifikata predstavlja jedan od najbitnijih načina finansiranja edX platforme.
Kurseve možete izabrati prema univerzitetu, predmetu, ključnim rečima, nivou znanja, jeziku itd. Mi smo odabrali Harvard CS50- Introduction to Computer Science radi demostracije. Iz dashboard-a edX platforme možete upravljati svim odabranim kursevima. Veći deo Harward kurseva koje možete naći na edX-u sastoji se od lekcija koje sadrže:
- Video predavanja;
- Walkthroughs i Shorts– sažeta i uprošćena prezentacija naučenog;
- Sections– prezentacije i vežbe naučenog gradiva;
- Problem Set– problem koji je potrebno rešiti korišćenjem stečenih znanja, nešto kao domaći zadatak;
Kursevi sa Harvard Univerziteta na edX platofrmi takođe nude mogućnost konsultacija sa profesorima i ostalim studentima koji slušaju dati kurs, pa tako pod tabom Disscussions na Dashboardu možete naći linkove ka grupama na: Facebook-u, Twitter-u, Gitter-u, LinkedIn-u, Reddit-u, Snapchat-u itd, a tu je i Facebook profil profesora koji predaje pomenuti predmet, u našem slučaju reč je o gospodinu profesoru Davidu J. Malan-u.
Open Yale Courses- Yale
Na početnoj stranici Open Yale Courses-a dočekaće vas dobrodošlica Diane E. E. Kleiner, jedne od osnivača i direktorice ove vanvremenske platforme. Open Yale Courseware je otvoren uz pomoć Fondacije William-a i Flora-e Hewlett, koja i dalje velikodušno finansira ovaj projekat. Uzevši u obzir predmete koji se na ovoj platformi nude, ona možda neće biti toliko zanimljiva zaposlenim ljudima koji žele da usavršavaju svoje poslovne veštine, ali zato obezbeđuje neiscrpan izvor znanja za studente kako društvenih, tako i ograničenog broja prirodnih nauka.
Kako bi dali primer izabrali smo kurs iz oblasti Ekonomije. U pitanju je kurs ECON 252: Financial Markets, koji predaje profesor Robert J. Shiller. Sam kurs se kao i na većini drugih sajtova sastoji od video predavanja, Problem Set dela i naslova literature koju bi trebalo pročitati. Moguće je download-ovati transkript predavanja u HTML-u, kao i PowerPoint prezentaciju koju je profesor koristio tokom predavanja. Na kraju svakog kursa dolazi Final Exam deo. Test i rešenja istog je moguće downloadovati u PDF-u.
Najnovija opcija koju Open Yale Courses nudi je uključivanje u rad studijske grupe, koju čine ljudi koji trenutno pohađaju isti kurs. Ova grupa predstavlja odlično mesto za konsultacije i nalazi se na Openstudy.com platformi, kao i studijske grupe sa MIT OpenCourseWare-a.
Ostali sajtovi korisni za usavršavanje znanja
Besplatni kursevi prestižnih američkih univerziteta se mogu naći na velikom broju sajtova koji obrađuju ovu tematiku, uključujući: edX. Coursera, Open Learn, Udacity itd. Takođe treba pomenuti bazu video predavanja sa Stanford Univerziteta koju možete naći na iTunes-u, kao i sajt Webcast.berkley.edu, koji je do skoro bio zvaničan Open CourseWare sajt Berkley Univerziteta, i na njemu se mogu naći sve lekcije okačene do prolećnog semestra, 2015. godine. Link ka kursu na sajtu vas šalje direktno na YouTube kanal na kom se predavanja nalaze. Novija predavanja sa Berkley-a možete naći na edX platformi.
Šteta je ne iskoristiti besplatne onlajn kurseve, na kojima možete naći predavanja velikog broja vrhunskih stručnjaka. Počnite vać danas sa usavršavanjem vaših poslovnih veština ne bi li sutra imali na čemu da gradite svoju karijeru. Budućnost leži u besplatnom obrazovanju, a uskoro će valda i poslodavci shvatiti da diploma nije jedino merilo znanja.