Vredno ste učili, završili visoke škole, posećivali edukativne treninge, brinuli o svojoj karijeri čak i pre njenog zvaničnog početka. Odlično! Znači, znanje je tu. Ali kako se snaći u novom okruženju, kad kancelarija zameni učionicu, i kad kolege sa kojima ste ludovali do jutra, zamene druge kolege, ne baš tako otvorene za druženje? Ovo je mini vodič koji od uplašenih početnika pravi profesionalce.
Sigurnost
Svi smo mi sigurni u sebe, dok bezbrižno blejimo sa ekipom iz kraja, ali nema osobe kojoj makar malo ne zaigra želudac kada se nađe u potpuno novom okruženju, pogotovo poslovnom. Mala trema je dobar znak, podstiče vas da budete pažljiviji u radu, da obratite pažnju na detalje i smanjite mogućnost greške. Baš te “moguće greške” najčešće blokiraju početnike, unoseći im sumnju u tačnost čak i najjednostavnijih zadataka. Ne dozvolite sebi da upadnete u ovu klopku. Svi greše! I vaš šef, i šef vašeg šefa, i šef šefa vašeg šefa… I tako redom…. Nije problem pogrešiti, problem je ponavljati iste greške. Zato odmah prijavite šefu sve nedumice tokom rada. I on je bio početnik i imaće razumevanja za vasa pitanja. Sa druge strane, nemojte gubiti vreme na višečasovno proveravanje urađenog. Pregledati jednom, ali detaljno, urađeni zadatak, je sasvim dovoljno. U poslu je najbitnije napraviti ravnotežu između potpune sigurnosti i kompletne nesigurnosti. Zato, zadatke koji su vam povereni delite u dve grupe na stare, već poznate i nove, kojima ćete posvetiti više pažnje. Šefovi cene zaposlene koji su sigurni u sebe. Ipak, prekomerna sigurnost, pogotovo kod početnika, može odati utisak manje spremnosti na saradnju. Uvek budite sigurni da ste dali svoj maksimum i nikada nećete pogrešiti.
Samostalnost
Evo još jedne osobine koju kandidati često navode u svojim CV-jevima. Koliko je samostalnost za početnika zapravo dobra? Dobra je, odlična, šta više, ali stiče se vremenom. Novi ste, učite posao, upoznajete procese rada, upoznajete kolege… Sada nije vreme za samostalno donošenje oduka… Ne brinite, brzo ćete stići i do tog nivoa. Na svakom, novom poslu, a posebno prvom, osnovno je pravilo – prvo naučiti! Zato se po dolasku na novi posao posvetite skupljanju znanja iz svih raspoloživih resursa. Posmatrajte kolege, budite pažljivi na treninzima, učite iz kompanijskih brošura. Popričajte sa šefom o načinu mail komunikacije koji preferira. Većina šefova je zatrpana mailovima, ipak, neki od njih žele da vide kopiju svakog mail-a, koji njihovi zaposleni šalju. Drugi, pak, smatraju da je ova praksa nepotrebna. Naravno, nemojte se pretvoriti u dosadu koja postavlja ista pitanja, i za svaku aktivnost traži dozvolu. Procenite težinu dobijenih zadataka, jednostavnije obavite sami, za komplikovanije se posavetujte sa kolegama. Preterana samostalnost vodi ka tvrdoglavosti, čuvajte se. Sa druge strane, nizak nivo samostalnosti vodi ka zavsnosti u poslu, i značajno utiče na (ne)prodiktivnost. Balans, ključna reč! Pronađite ga, i ne brinite.
Radoznalost
U samoj prirodi novog posla je radoznalost. Ako ste želeli posao, želite i da znate što više o njemu. To je dobar i ispravan stav. Ipak, i ovde morate obratiti pažnju na par stvari. Ako ste povučena osoba po prirodi, i niste baš od onih što prvi započinju razgovor, ne brinite. Kolege imaju razumevanja za početničku tremu. Ali, ne zaboravite da se manjak radoznalosti može pogrešno protumačiti kao nezainteresovanost. Zato, pronađite pravo vreme za postavljanje pitanja. Ne morate prekidati trening, raznoraznim pitanjima, ali možete nakon njegovog završetka, obratite se predavaču. Takođe, ne morate prekidati šefa tokom burnog radnog dana, ali možete pripremiti sva pitanja ili nedoumice o kojima biste želeli da popričate, i na kraju radnog vremena, proći kroz sve otvorene teme. Naravno, postoje i oni izuzetno radoznali početnici, koji ne prestaju sa postavljanjem pitanja. Ako ste jedan od njih, nikako ne postavljajte pitanja o zaradi, ne ispitujte kolege o drugim kolegama i ne bavite se tračevima. Nemojte rizikovati da vas nov kolektiv doživi kao osobu koja voli da tračari. Ove osobe nikada ne ulivaju poverenje kolegama, a mnogi ih percipiraju kao neradnike. Zato svoju radoznalost usmerite isključivo na poslovne teme, i uspeh je zagarantovan.
Organizovanost
Ovo je još jedna osobina koja se vremenom stiče i unapređuje. Ali, da vas ne bi bolela glava od prevelikog broja zadataka, i premalo vremena za njihovo izvršenje , već od prvog radnog dana povedite računa o organizaciji vremena. Napravite svoju To Do listu sa svim zadacima za izvršenje. Pored svakog zadatka napišite rok predviđen za završenje i navedite okvirno vreme koje vam je potrebno da posao uradite. Kada ispred sebe imate listu sa jasnim zadacima, nećete gubiti vreme na razmišljanje da li ste nešto zaboravili, bićete sigurni o statusu svih zadataka, i jasno ćete rasporediti vreme. Posebno je dobar osećaj, precrtavanja urađenih zadataka sa liste. Uvek najkomplikovanije stvari radite ujutru, na početku radnog vremena, tada ste najsvežiji i druge stvari vam nisu omele pažnju. Na kraju dana proverite da li ste uradili sve taskove sa liste, i dodajte nove za sutrašnji dan. Naravno, u poslu ništa nije idealno, i gotovo svakodnevno ćete se susretati sa neplaniranim zadacima. Ipak , kada ih sve jasno sagledate, i odredite prioritete za izvršavanje, pola posla ste već obavili.
Saradnja
Ovo je ključ uspeha u poslu. Bez dobrog tima nećete imati ni dobre rezultate. Zato se posvetite izgradnji dobrih odnosa sa kolegama. Kada je to moguće, podelite aktivnosti, informišite se o načinu rada koji kolege praktikuju, i pitajte za savet. Ne ljutite se kada dobijete zadatke od tima. Poštujte svoju reč. U timu ste samo karika u lancu, vaše zanemarivanje, moglo bi da izazove kašnjenje finalnog zadatka. Ne gurajte nos tamo gde mu nije mesto, i ne insistirajte na prijateljskim odnosima odmah na početku. Prijateljstvo se gradi vremenom, u suprotnom izgledaće usiljeno i izveštačeno. Ipak, budite deo tima i kad nije sve vezano za posao. Ručajte zajedno, idite na piće posle posla, učestvujte u rođendanskim poklonima za kolege. Zapamtite da niste sami, i da će se u timu svaki problem rešiti.
Na kraju, najvažnije pravilo – ostanite pozitivni. Zapamtite da se svet ne vrti oko vas. Dakle, šef nije zadužen da vas mazi, pazi i čuva. Ako ne odgovori na neko vaše pitanje, ne zanemaruje vas, niti vas mrzi. Nijednom šefu nije u interesu da njegovi radnici loše rade, jer bi to bilo ogledalo njegovog neuspeha. Zato, odmah na početku radnog odnosa izbacite teorije zavere iz glave. Budite realni u očekivanjima. Vodite računa o detaljima, ali više pažnje posvećujte krupnijim zadacima. Pamtite i pišite. Susrećete se sa novim informacijama, zato sve zapisujte. Dolazite na posao odmorni. Više spavajte, i ne budite previše zabrinuti. Stres nikome ništa dobro nije doneo. Zapamtite da nema greške koja se ne može rešiti i da nema čoveka koji nikada nije pogrešio. Vredno radite i uživajte u zasluženoj plati. Srećno!