Svaki razgovor za posao sa sobom povlači izvesnu dozu stresa. Razmišljanje o pitanjima i planiranje potencijalnih odgovora često može biti kontraproduktivno. Dok trošite energiju smišljajući kako da se predstavite kao najsavšeniji, najpametniji, nepogrešivi i najiskusniji kandidat, lako vam se može desiti da prave vrline ostavite po strani. Zato budite iskreni prema sebi i svom radu. Ovo su neka pitanja koja vas možda čekaju već na sledećem intervjuu. Nećemo vam dati precizne odgovore, jer tačni ne postoje, a očekivani nisu dovoljno dobri. Prave odgovore morate sami smisliti. Zato sledite naše smernice i zablistajte na intervjuu.
Zašto ste odlučili da napustite trenutni posao?
Niko ne napušta dobar posao. To je činjenica. Zamislite kako zvuči odgovor:„ Zadovoljan sam svojim poslom, odlično sarađujemo u timu i redovno ispunjavamo ciljeve, ali bih probao nešto novo“. U zemlji gde je svaki četvrti građanin nezaposlen, ovakav odgovor zvuči kao neslana šala. Nemojte se igrati sa regruterovom inteligencijom i navedite jasne mane trenutnog posla. Naravno, nemojte do detalja opisivati kako je vaša plata mizerna, a šef kreten, ali jasno stavite do znanja da trenutni posao ne ispunjava vaša primarna očekivanja vezana za zaradu i menadžment (ili nešto treće).
Navedite svoje tri mane?
Osim ako niste Superman, imaćete šta da kažete na ovu temu. Mane su realnost. Zato ne pokušavajte da svoje mane pretvorite u vrline, tvrdeći da nikad ne ostavljate posao za sutra, da ostajete do kasno na poslu, ili ne znate kako da kažete “Ne”, pa preuzimate posao svojih kolega. Regruteri ovu radoholičarsku pesmicu znaju napamet, a jedina mana koja proizilazi iz nje, je vaša neiskrenost. Ovo pitanje iskoristite da istaknete vašu iskrenost i samokritičnost. Na kraju, najgora mana je ona koju ne želimo da priznamo i suzbijemo.
Zašto ste vi pravi kandidat za nas?
Sada je došao trenutak za hvalisanje. Ali umereno. Ovo pitanje predstavlja motivaciju. Zapitajte se šta bi to iz vašeg iskustva doprinelo dobrom obavljanju budućeg posla. Navedite primere, na koji način bi vaše osobine uticale na stvaranje pozitivne radne atmosfere i povećanje produktivnosti. Pre intervjua saznajte što više informacija o poslovanju kompanije, i gađajte one oblasti (vaše struke) sa kojima kompanija ima najviše problema. Ukoliko stvarno želite posao, neće vam biti teško da svoj entuzijazam i pokažete. S druge strane, ako duboko u sebi znate da niste najbolji za taj posao, onda to i nije posao za vas.
Šta vam nije odgovaralo u prethodnom timu?
Saradnja je ključ uspeha. Zato je regruterima važno da procene vašu sposobnost za rad u timu. Svi mi navodimo u biografijama da smo timski igrači, dok nam je omiljeni sport tenis. Zato razmislite o dobrim i lošim stranama prethodnog kolektiva. Da li ste imali osećaj da vas neko guši? Da li ste imali želju da „lupite rukom o sto“ i glasno kažete u kom pravcu će se problem rešavati? Ne, ovo nisu mane, i regruteri vam neće dati negativne poene za iskrenost. Ipak, ovo je taktično pitanje. Napravite paralelu između onoga što vam je godinama smetalo sa vašom vizijom savšenog poslovnog kolektiva, pa jasno predstavite plan kako biste unapredili tim u kome trenutno radite.
Kolika je vaša željenja zarada?
Pravi odgovor na ovo pitanje je izbegavanje, bar u prvom krugu razgovora. Ali, ako vam je pitanje već postavljeno, jasno recite iznos, bez okolišanja i pravdanja. Proverite kolika je prosečna zarada za traženu poziciju, taj iznos uvećajte za 10% i predstavite regruteru. Dodatih 10% daje vam prostora za pregovaranje, a sa druge strane nećete biti eliminisani zbog gramzivosti.
Vratimo se iskrenosti , još jednom, za kraj. Regruteri su ljudi koji su takođe imali razgovor za posao. Njima je takođe bilo teško, i dobijali su neugodna pitanja. Naravno, tu su i desetine kandidata sa kojima su razgovarali, pa im je lako da razdvoje istinu od laži, i iskrenost od glume. Zato ne upadajte u najčešće zamke tipskih odgovora i ne pokušavajte da sebe predstavite kao savršenog kandidata. Dovoljno je da budete bolji od ostalih.
Fotografija Today Show’s Cast 1973 preuzeta je sa sajta Wikipedija, i zaštićena je Creative Commons licencom.