Traženje posla je posao sam po sebi, ali ne samo posao već i škola, bar onima koji pristupaju ovoj radnji na pravi način. U zemljama regiona vlada velika nezaposlenost, po zvaničnim podacima za 2014. godinu u Srbiji stopa nezaposlenosti radno sposobnog stanovništva je 26%, dok je u Bosni i Hercegovini koja je ubedljivo prva u regionu i Evropi, 2013. stopa nezaposlenosti radno sposobnog stanovništva bila čak 44%. Biti bez posla više od godinu dana u regionu nije ništa novo, zato kako mladi, tako i ljudi sa dužim radnim stažom moraju konstantno da unapređuju svoje veštine kako bi ostali konkurentni na tržištu rada. Naš školski sistem nije dobro prilagođen potrebama tržišta, tako da veliki broj svršenih maturanata i diplomaca, često nije u mogučnosti da nađe posao.
Ipak, dobra vest je da internet pruža velike mogućnosti što se tiče obrazovanja. Veliki broj obrazovnih sajtova, od kojih su neki u vlasništvu najpoznatijih svetskih obrazovnih institucija, nudi besplatne kurseve, koji često sadrže: snimke sa predavanja, svu potrebnu literaturu, praktične vežbe, testove, itd. Tu su i besplatne aplikacije za učenje jezika i veliki broj tutorijala namenjen učenju programskih jezika i softvera. U ovom tekstu opisaćemo neke od najfunkcionalnijih i najpoznatijih besplatnih edukativnih sadržaja.
MIT OCW (Svi univerzitetski kursevi)
Tehnički Institut iz Masačusetsa je u poslednjih 4 godine bio na prvom mestu u konkurenciji najjačih svetskih visokoškolskih institucija. Ova napredna ustanova nudi velike mogućnosti, kako svojim regularnim studentima tako i svim zainteresovanim za programe besplatnog učenja kod kuće. Sajt MIT OCW u vlasništvu ovog univerziteta nudi sve univerzitetske programe u vidu besplatnih onlajn kurseva. Bukvalno svaki predmet koji se predaje na MIT-ju možete učiti kod kuće slušajući predavanja, čitajući dodatnu literaturu, radeći postavljene zadatke i testove.
Kako bi započeli sa učenjem preko MIT OCW-a, nije vam potrebna registracija, samo kliknite na opciju „Courses“ u glavnom meniju i izaberite kurs po temi, departmanu ili njegovom serijeskom broju. Kurs koji odaberete može da sadrži neke od sledećih stvari:
- Predavanja u audio i video formatu;
- Dodatnu literaturu;
- Udžbenike (skripte);
- Zadatke;
- Testove;
- Studentske radove;
- Druge interaktvne sadržaje.
Ja trenutno polažem kurs „Uvod u informatiku i programiranje (Introduction to Computer Science and Programming)“, gde mogu da slušam predavanja profesora Erika Grimsona i profesora Džona Gutlaga i učim programski jezik Python. MIT OCW je takođe veoma koristan za studente koji žele da dopune svoja znanja. Slične sajtove sa onlajn kursevima imaju i drugi univerziteti, kao što su Yale i Stanford, a postoji i sajt Coursera koji nudi besplatne kurseve u saradnji sa velikim brojem američkih univerziteta.
CodeCademy (Programski jezici)
Univerzitetski kursevi nude mnogo teorijskih znanja, koje je ponekad teško „svariti“ u kratkom vremenskom periodu. Kako nezaposlenost zahteva konstantno napredovanje, ali i spremnost da svoja stečena znanja praktično pokažete bilo kad i bilo gde, sajtovi koji nude praktične vežbe, kao što je Codecademy, mogu biti od velike koristi.
Codecademy jue onlajn platforma na kojoj trenutno možete učiti 9 programskih jezika, uključujući:
- Python;
- Java;
- PHP;
- JQuery;
- JavaScript;
- AngularJS;
- Ruby
Kao i jezike za obeležavanje (markup languages) kao što su HTML i CSS. Od 2014. u saradnji sa kompanijom Periscope, Codecademy je svojim kursevima dodala i SQL, i sa više od 24 miliona polaznika i postala najpoznatija platforma ovog tipa u svetu.
Polaznici otvaraju profil na sajtu i polažu kurseve, koji predstavljaju seriju zadataka, koji se rade u development envoronment-u. Zadaci se ređaju jedan za drugim, podeljeni u više lekcija. Lekcije i zadaci dobijaju na težini vremenom, a polaznici mogu da provere svoja znanja iz svake pojedinačne lekcije na „sandbox“ testovima. U okviru platforme postoji i forum na kome polaznici svih nivoa znanja mogu da postavljaju pitanja i druže se. Trenutno na sajtu CodeCademy polažem kurs iz programskog jezika Python, kao HTML i CSS kurs, kako bi usavršio svoje znanja i izgled CV Radionica stranice.
DuoLingo (Učenje jezika)
DuoLingo je trenutno najpoznatija i najpopularnija aplikacija za učenje stranih jezika. Razvijena je na Univerzitetu u Pitsburgu i trenutno se primenjuje u državnim školama u Gvatemali i Kosta Riki, gde je pokazala izuzetne rezultate. U studiji sprovedenoj od strane profesora sa Njujorškog Univerziteta i Univerziteta Južne Karoline utvrđeno je da 34 sata učenja jezika na DuoLingu, zamenjuje 130+ sati učenja na početnim jezilkim kursevima američkih koledža. Pored svega toga DuoLingo je besplatan i ne zatrpava korisnike oglasima, jer sama kompanija zarađuje od prevoda web sadržaja i dvadesetominutnih testova koje korisnici plaćaju 20 dolara i koji su slični TOEFL testovima.
U zavisnosti od izbora jezika, DuoLingo kursevi mogu sadržati pisane, govorne, audio i diktat vežbe. Polaznici kurseva zarađuju poene i napreduju, a sama aplikacija procenjuje koliko su polaznici dobro uvežbali određene reči. Trenutno na DuoLingo platformi, možete učiti sledeće jezike: španski, francuski, nemački, italijanski, portugalski, holandski, irski, švedski, danski, turski, norveški, ukrajinski, ruski i esperanto. Trenutno se razvijaju kursevi za mnoge druge svetske jezike, uključujući: rumunski, vijetnamski, poljski, mađarski, indonežanski, itd. Za većinu ovih jurseva potrebno je dobro znanje engleskog jezika. Ja sam se odlučio za učenje ruskog jezika, a sa nestrpljenjem čekam da se uvede i kurs kineskog,
Ovo je prvi članak posvećen onlajn edukaciji, uskoro možete očekivati još jedan u kome ćemo predstaviti sajtove Coursera i Tutorials Point. Konstantnim učenjem i napredovanjem, bez obzira koliko radnog staža i godina života imate iza sebe, bićete u mogućnosti da ispratite nove trendove na pravi način i lakše pronađete željeni posao.
Fotografije DuoLingo French Certificate i OCW Scolar screenshot-ovane su od strane korisnika slgckgc i AJC ajcann.wordpress.com i zaštićene su Creative Commons licencom.