Opšte je poznata stvar da regruteri u proseku troše od 6 do 10 sekundi za pregledanje CV-a kandidata. Ovo vreme je ponekad i manje u regionu, gde se po konkursu prijavljuje više stotina kandidata. Na koji deo vašeg CV-a će regruter obratiti pažnju, zavisi od uslova konkursa, njegove/njene usresređenost, ali i od vašeg CV-a, njegovog dizajna, i onoga što je u njemu navedeno. Kako bi pomogli našim čitaocima da sastave savršen CV i dobiju dugo očekivan poziv na intervju za posao, odlučili smo da sastavimo mali vodič koji će vam pomoći da prezentaciju vaših poslovnih veština prilagodite željama regrutera.
Dobar uvod
Vaš CV mora da privuče pažnju regrutera na samom početku. Uvod treba da sadrži kratak i zanimljiv sažetak vaše karijere i poslovnih veština koje posedujete, opisan u samo nekoliko rečenica. Ovaj pasus je jako bitan, s’ obzirom da pruža jasnu sliku i ukoliko ga regruteri ocene zanimljivim, velika je verovatnoća da će vašem CV-u posvetiti dodatnu pažnju.
Kako dosta regrutera pretražuje CV-jeve kandidata po ključnim rečima, ponekad je iste pametno izdvojiti u mali oblačić koji ćete smestiti na sam poletak dokumenta. Primeri za ključnih reči i rečenica koje možete izdvojiti su:
- 2 godine radnog iskustva u struci;
- TOEFL certifikat;
- Master Biolog, itd.
“…u vašem CV-ju predstavite sve svoje poslovne uspehe iz prethodnih kompanija, u merljivim parametrima…”
Dostignuća
Kad opisujete vaše dosadašnje radno iskustvo, imajte u vidu da je dobrobit koju je kandidat u mogućnosti da donese kompaniji jedna od najvažnijih stvari prilikom odabira. Zato je merljiv uspeh jedan od najvažnijih kriterijuma koje treba predstaviti u CV-ju. Većina regrutera i šefova ceni pravovremenu inicijativu svojih zaposlenih, ma koliko određen posao delovao ograničeno. Zato obavezno u vašem CV-ju predstavite sve svoje poslovne uspehe iz prethodnih kompanija, u merljivim parametrima. Primer za ovakvo predstavljanje bi izgledao ovako:
Radno iskustvo:
2011.- 2014. Restoran Barka, Beograd
Šef kuhinje
Tokom tri godine rada u restoranu uspeo sam da organizujem kuhinjsko osoblje, tako da se vreme čekanja za porudžbinu smanji u proseku za 10 minuta i da kuhinja ostvari uštede u namirnicama od čak 40% na mesečnom nivou.
Glavna zaduženja:
- …
“…Nemojte završavati CV sa nabrajanjem stvari koje regrutere najmanje interesuju…”
Priča
CV je priča o vašoj karijeri i kao svaka dobra priča mora da ima početak i kraj, tj uvod i zaključak. Nemojte završavati CV sa nabrajanjem stvari koje regrutere najmanje interesuju, već složite lep uvod od nekoliko rečenica, koji bi regruterima pomogao da izvedu zaključak da ste baš vi idealan kandidat za datu poziciju. Postoji mogućnost da taj zaključak niko neće pročitati, ali i to je mnogo bolja opcija nego da u poslednjim pasusima vašeg CV-a regruteri čitaju o tome kako volite da čitate ruske klasike i kako vam je indijska hrana omiljena. Naravno pod uslovom da se to ne traži na konkursu.
Ukoliko imate dosta relevantnog radnog iskustva, težište vaše priče treba da bude upravo na ovom delu CV-a. Pošto smo se baš uživeli u ulogu pisaca, nazvaćemo taj deo „glavnim zapletom“. Radno iskustvo treba da bude pregledno, taksativno navedeno sa izdvojenim merljivim uspesima, opisanim u prethodnom paragrafu. Ako nemate previše radnog iskustva možete naglasiti i neki drugi deo CV-a, kao npr: deo o obrazovanju, volonterskom iskustvu, kursevima, pa čak i deo o ličnim interesovanjima, ako bi to moglo da zainteresuje vaše buduće poslodavce. Najbitniji deo CV-a je onaj koji dolazi neposredno posle uvoda, tako da dobro razmislite šta će tu da stoji.
Pisanje CV-a definitivno nije nešto što treba da shvatite olako i ako imate imalo sumnje u svoje mogućnosti, najbolje je da kontaktirate profesionalce koji će vašu karijeru i poslovne veštine predstaviti na najbolji način. Od kvaliteta vašeg CV-a direktno zavisi vaša karijera i samim tim vaša budućnost, zato posvetite potrebnu pažnju pisanju ovog važnog dokumenta.
Fotografiju iz teksta snimili su fotografi sajta Flazingo.com o ona je zaštićena Creative Commons licencom.